• ΑΓΩΝΕΣ
  • ΣΤΙΒΟΣ
  • Νέα
  • Τάσσης και Καρακατσάνη οι νικητές των 10.000 μ. στα Μέγαρα, όριο για το Παγκόσμιο ο Αναγνώστου!

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μ. όλων των κατηγοριών έγινε χθες (Κυριακή, 6 Μάϊου) στα Μέγαρα με την βροχή, ιδιαίτερα έντονη κάτα διαστήματα, να δυσκολεύει όμως αρκετά την προσπάθεια των αθλητών και αθλητριών.

Πολύ ενδιαφέρουσα κούρσα έγινε στα 10.000μ. των Ανδρών, όπου ο 21χρονος Γιώργος - Μιχάλης Τάσσης (Τρίτων Χαλκίδας) ήταν ο μεγάλος νικητής σε Άνδρες και Νέους (Κ23) με 30.09.38, επίδοση που αποτελεί ατομικό του ρεκόρ (πέρσι είχε κερδίσει στους Νέους με 31.23.98 επίσης στα Μέγαρα). Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο 19χρονος έβηβος Μάριος Αναγνώστου (Αν. Λαμίας), που ήταν νικητής στους Έφηβους και δεύτερος σε Άνδρες και Νέους με 30.10.39, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ του, αλλά και επίτευξη του ορίου (31.00.00) για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 του Τάμπερε. Η επίδοση του είναι μέχρι στιγμής η καλύτερη φετινή στην Ευρώπη και όγδοη στον κόσμο στην κατηγορία των Εφήβων. Τρίτος ήταν ο περσινός νικητής, ο 36χρονος Δήμος Μαγγίνας (ΑΟ Μυκόνου)  με 30.10.51. Συνολικά εννέα αθλητές έτρεξαν κάτω από 31.00!

Στις γυναίκες η 26χρονη Αναστασία Καρακατσάνη (ΓΣ Γλυφάδας) ήταν η νικήτρια στις Γυναίκες με 34.32.00 σε μια κούρσα που έγινε με δυνατή βροχή. Στην δεύτερη και τρίτη θέση με ατομικά ρεκόρ τερμάτισαν αντίστοιχα η 27χρονη Ελευθερία Πετρουλάκη (ΑΟ Μυκόνου) με 35.18.44 (η οποία έγινε και η 20η καλύτερη Ελληνίδα αθλήτρια όλων των εποχών στο αγώνισμα) και η 24χρονη Ειρήνη Τσουπάκη (ΓΣ Αμαρουσίου) με 35.28.16. Τέταρη ήταν η 30χρονη Γκλόρια-Τζιοβάννα Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας) με 35.30.04, που έχει ήδη πετύχει το όριο στον Μαραθώνιο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου, ενώ στις Νέες νικήτρια (και έβδομη συνολικά στις Γυναίκες) ήταν η 21χρονη Μοσχούλα Μανούσου-Παρασκευοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς) με 36.43.56.

Στα Συνημμένα Αρχεία μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα Αποτελέσματα.

Πηγή: ΣΕΓΑΣ / Επεξεργασία: Greek Athletics