• Νέα
  • Άτυχος ο Κύπριος Τραΐκοβιτς στα 60μ εμπόδια - Νικητής ο Pozzi με 7.46’’

Άτυχος ο Κύπριος Τραΐκοβιτς στα 60μ εμπόδια - Νικητής ο Pozzi με 7.46’’

Άτυχος ο Κύπριος Τραΐκοβιτς στα 60μ εμπόδια - Νικητής ο Pozzi

Ακόμη μια ακύρωση συνέβη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Birmingham στον τελικό μετ’ εμποδίων ανδρών τη τελευταία ημέρα των αγώνων. Άτυχος βρέθηκε ο Τραΐκοβιτς, ο οποίος πάνω στην ένταση του αγώνα, έφυγε πριν δοθεί η εκκίνηση από τον αφέτη.

Ήταν εμφανές έπειτα από επανάληψη του βίντεο της εκκίνησης πως ο Κύπριος αθλητής έφυγε γρηγορότερα από την εκκίνηση του αφέτη :

Έπειτα την ακύρωση του αθλητή όμως, που κατείχε το δεύτερο καλύτερο χρόνο του ημοτελικού ανάμεσα στους υπόλοιπους εμποδιστές που συμμετείχαν στο τελικό του αγωνίσματος• εξελίχθηκε ένας θεαματικός αγώνας, μια πολύ γρήγορη κούρσα με τους δύο πρώτους αθλητές να τερματίζουν σχεδόν μαζί στο «νήμα».

Τελικά, 1ος τερμάτισε ο Βρετανός Andrew Pozzi με επίδοση 7.46’’ και 2ος ο Αμερικανός με 7.47’’, δηλαδή με μόλις 0.01 του δευτερολέπτου διαφορά μεταξύ τους. Στη 3η θέση τερμάτισε ο Γάλλος Aurel Manga με 7.54’’. Ο Pozzi μάλιστα κατάφερε να κάνει νέο ατομικό ρεκόρ σεζόν με την επίδοση που έκανε, η οποία του χάρισε το χρυσό μετάλλιο.

Μια πολύ όμορφη στιγμή ευγενούς άμιλλας μεταξύ των αθλητών ήταν εκείνη αμέσως μετά τον τερματισμό των εμποδιστών, που είδαμε τους Pozzi και Eaton να κρατούν ο ένας το χέρι του άλλου περιμένοντας να δουν ποιος τελικά ήταν ο νικητής :