• ΣΤΙΒΟΣ
  • Νέα
  • Εξαιρετικός ο Κώστας Φιλιππίδης με 5.78 μ. στο Ντίσελντορφ

Εξαιρετικός ο Κώστας Φιλιππίδης με 5.78 μ. στο Ντίσελντορφ

Εντυπωσιακός ήταν για μια ακόμη φορά ο Κώστας Φιλιππίδης απόψε στο Ντίσελντορφ, στον δεύτερο αγώνα του World Indoor Tour της IAAF, καθώς συνέχισε να βελτιώνεται και με 5.78 μ., ύψος που πέρασε με την δεύτερη προσπάθεια του, σημείωσε την καλύτερη του φετινή επίδοση (προηγούμενη 5.73 μ. από τις 31 Ιανουαρίου στο Κότμπους). Ο πρωταθλητής μας στην συνέχεια είχε τρία αποτυχημένα άλματα στα 5.86 μ. στην προσπάθεια του να καταρρίψει το δικό του Πανελλήνιο ρεκόρ, που είναι 5.85 μ. από το περσινό Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βελιγραδίου. Ο Κώστας Φιλιππίδης κατέλαβε την τρίτη θέση, πίσω από τον Πολωνό Piotr Lisek που ήταν ο νικητής με 5.86 μ. και τον Αμερικανό Sam Kendricks που ήταν δεύτερος επίσης με 5.78 μ. Ο επόμενος αγώνας του Κώστα Φιλιππίδη θα είναι στην Μαδρίτη την Πέμπτη (8/2) στο επόμενο meeting του World Indoor Tour της IAAF. Ο Εμμανούλ Καραλής με 5.60 μ. στην δεύτερη του προσπάθεια και τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 5.70 μ. έμεινε στην ενδέκατη θέση. O πρωταθλητής μας θα συνεχίσει τους αγώνες του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στο ΣΕΦ την Κυριακή (11/2).

Στα κούρσα των 60μ. εμπ. ο Μίλαν Τράικοβιτς με 7.68 τερμάτισε στην τρίτη θέση, με νικητή τον Ούγγρο Balazs Baji με 7.64.

Στα υπόλοιπα αγωνίσματα ξεχώρισε ο Τσέχος Tomas Stanek στην σφαιροβολία, όπου με 22.17 μ. πέτυχε την καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο, ρεκόρ meeting και εθνικό ρεκόρ! Παράλληλα έγινε ο έβδομος καλύτερος σφαιροβόλος όλων των εποχών στον κλειστό στίβο! Εξίσου εντυπωσιακός ήταν και ο Κινέζος Bingtian Su στα 60μ. που σημείωσε 6.43, επίδοση που είναι ρεκόρ Ασίας (το πρηγούμενο δικό του με 6.47 από τις 3 Φεβρουαρίου στην Καρλσρούη), ρεκόρ meeting, την δεύτερη καλύτερη επίδοση φέτος στον κόσμο, ενώ έγινε και ο πέμπτος καλύτερος αθλητής όλων των εποχών στα 60μ!

Κορυφαίες φετινές επιδόσεις στο κόσμο σημείωσαν ακόμα: στο μήκος η Σέρβα Ivana Spanovic με 6.77 μ., στα 60μ. εμπ. η Αμερικανίδα Christina Manning με 7.77 που είναι ατομικό της ρεκόρ και ρεκόρ meeting. Πολύ καλή ήταν στα 1.500 μ. η Κενυάτισα Beatrice Chepkoech που με 4.04.21 πέτυχε εθνικό ρεκόρ και ρεκόρ meeting, καθώς και την τρίτη καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο.

Στο meeting του άλματος σε ύψος στην Μπάνσκα Μπίστριτσα στην Σλοβακία αγωνίστηκε σήμερα ο Κώστας Μπανιώτης, ο οποίος με 2.25 μ. κατέλαβε την έκτη θέση και βελτίωσε την καλύτερη φετινή του επίδοση που ήταν 2.24 μ. και είχε πετύχει στο Τρίνετς της Τσεχίας στις 30 Ιανουαρίου. Ο επόμενος αγώνας του πρωταθλητής μας θα είναι το Σάββατο (10/2) στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στο ΣΕΦ. Ο Κινέζος Yu Wang έκανε την έκπληξη και με νέο ατομικό ρεκόρ κέρδισε τον Μutaz Barshim! Και οι δύο πέρασαν τα 2.31 μ. με την πρώτη προσπάθεια, αλλά ο Wang κέρδισε με διαφορά προσπαθειών, καθώς ο Barshim είχε μια αποτυχημένη προσπάθεια στα 2.25 μ. Στις γυναίκες κέρδισε η Mariya Lasitskene με 2.02 μ.