• ΑΓΩΝΕΣ MASTERS
  • Νέα
  • Πολύ καλές εμφανίσεις από Χρήστο Παπατσικουράκη και Νίκο Σαϊσανά στην Μάλαγα!

Πολύ καλές εμφανίσεις από Χρήστο Παπατσικουράκη και Νίκο Σαϊσανά στην Μάλαγα!

Ολοκληρώθηκαν σήμερα οι Ελληνικές συμμετοχές στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Μάλαγας με την πέμπτη θέση του Νίκου Σαϊσανά (ηλ. κατ. 35-39) και την έκτη θέση του Χρήστου Παπατσικουράκη (ηλ. κατ. 45-49) στα 110μ. εμπ.!

Συγκεκριμένα, ο Νίκος Σαισανός με 15.17 (άνεμος -0,7 μ/δ) τερμάτισε στην πέμπτη θέση, ενώ νικητής ήταν ο Βέλγος Damien Broothaerts με 13.99, δεύτερος τερμάτισε ο Ιάπωνας Hiroyuki Fukuda με 14.41 και τρίτος ο Καναδός Jackson Hinton με 14.51.

Ο Χρήστος Παπατσικουράκης μετά από πολύ καλή εμφάνιση και με επίδοση 18.05  (άνεμος -1,5 μ/δ) τερμάτισε στην έκτη θέση του τελικού όπου νικητής ήταν ο Gary Smith (Μ. Βρετανία) με 16.14, δεύτερος ήταν ο Don Drummond (ΗΠΑ) με χρόνο 16.98 και τρίτος ο Γερμανός Bjorn Maier με 17.16.

Στον χθεσινό ημιτελικό των 100μ. εμπ. (ηλ. κατ. 50-54) ο Χρήστος Κτιστόπουλος με επίδοση 16.32 (άνεμος -1,4 μ/δ) τερμάτισε τρίτος στην σειρά του και ήταν 11ος στην συνολική κατάταξη μεταξύ των 23 αθλητών που συμμετείχαν. Ταχύτερος στον προκριματικό ήταν ο Karnell Vickers (ΗΠΑ) με 14.23, ο οποίος στον τελικό ήταν δεύτερος με 14.34, καθώς νικητής ήταν ο Ιταλός Renzo Romano με 14.32.

Στον τελικό του Τριπλούν (ηλ. κατ. 45-49) ο Δημήτρης Λουράκης με 10.31 μ. ήταν 19ος μεταξύ των 24 αθλητών που συμμετείχαν, ενώ ο Χρήστος Μπρέντας είχε τρεις άκυρες προσπάθειες. Νικητής ήταν ο Σουηδός ... υπερπρωταθλητής και μορφή του Διαχρονικού κινήματος Mattias Sunneborn με 13.44 μ.! Ο Μ. Sunneborn που ήταν νικητής και στο Μήκος με 6.22 μ., έχει απόλυτο ατομικό ρεκόρ 8.21 μ. στο μήκος από το 1996, ενώ την ίδια χρονιά ήταν Πρωταθλητής Ευρώπης στο μήκος στον κλειστό στίβο στην Στοκχόλμη και όγδοος στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Ατλάντα. Επίσης το 1995 είχε κερδίσει το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου στην Βαρκελώνη!