• Νέα
  • Πολύ καλές εμφανίσεις από τον Ιούλιο Αρμάο και την Φανή Λύκου στην Μάλαγα

Πολύ καλές εμφανίσεις από τον Ιούλιο Αρμάο και την Φανή Λύκου στην Μάλαγα

Οι καλές εμφανίσεις των Ελλήνων Διαχρονικών αθλητών και αθλητριών στην Μάλαγα συνεχίστηκαν και στο σημερινό απογευματινό πρόγραμμα.

Ο Ιούλιος Αρμάος στον προκριματικό των 800μ. (ηλ. κατ. 40-44) τερμάτισε στην 4η θέση στην σειρά του με χρόνο 2.05.60, επίδοση κοντά στο ατομικό και Πανελλήνιο ρεκόρ του που είναι 2.04.40 από φέτος και κατέλαβε συνολικά την 28η θέση στους 61 αθλητές που ολοκλήρωσαν τον αγώνα τους. Ταχύτερος όλων στον προκριματικό ήταν ο Κενυάτης Isaac Kiberenge με επίδοση 1.58.08, ενώ ο 24ος αθλητής που προκρίθηκε στον ημιτελικό σημείωσε επίδοση 2.04.02. Ο Ιούλιος Αρμάος έχει δηλωθεί να συμμετάσχει και στα 400μ. που θα διεξαχθούν την Τρίτη (11/9).

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Φανή Λύκου στον τελικό του άλματος εις μήκος (ηλ. κατ. 40-44) όπου με καλύτερο άλμα στα 4.91 μ. (άνεμος +0,2 μ/α) από την πρώτη της προσπάθεια κατέλαβε την έβδομη θέση. Νικήτρια στον αγώνα όπου συμμετείχαν 24 αθλήτριες ήταν η Γερμανίδα Sandra Kramer με επίδοση 5.72 μ. Η Φανή Λύκου έχει δηλωθεί να συμμετάσχει και στο Τριπλούν (Τετάρτη, 12/9) όπου στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου Διαχρονικών Αθλητών (Masters) στην Μαδρίτη τον Μάρτιο κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο.