• ΑΓΩΝΕΣ
  • ΑΓΩΝΕΣ MASTERS
  • Νέα
  • Δεύτερο χάλκινο μετάλλιο για τον Βασίλη Μαγγανά, "άνεμος" ο Μάριος Χριστοφορίδης!

Δεύτερο χάλκινο μετάλλιο για τον Βασίλη Μαγγανά στην Σφαιροβολία (ηλικιακή κατηγορία 60-64) αυτή την φορά! Ο πρωταθλητής μας με βολή στα 14.11 μ. στην έκτη του προσπάθεια πήρε την τρίτη θέση, πίσω από τον Karri Westerlund (Φινλανδία) με 15.66 μ. και τον Gregory Holden (HΠΑ) με 14.97 μ. Στο αγώνισμα συμμετείχαν 26 αθλητές. Ο επόμενος αγώνας του Βασίλη Μαγγανά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα είναι την Τρίτη, 11 Σεπτεμβρίου στο Βαρύ Όργανο.

Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Μάριο Χριστοφορίδη στον προκριματικό των 100μ. (ηλικιακή κατηγορία 50-54) στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Μάλαγα, ο οποίος κέρδισε την σειρά του με επίδοση 12.12, ενώ είχε αντίθετο άνεμο 4.1 μ/α και προκρίθηκε στον αυριανό ημιτελικό (στις 11 ώρα Ελλάδας)! Η επίδοση του πρωταθλητή μας ήταν η δεύτερη καλύτερη, με ταχύτερο τον Αμερικάνο Kamell Vickers με 11.86, από τους συνολικά 88 αθλητές που συμμετείχαν και αύριο θα επιδιώξει την πρόκριση και την διάκριση στον τελικό του αγωνίσματος (είναι προγραμματισμένος στις 20:44 ώρα Ελλάδας)! Ο Παναγιώτης Ναζίρης που συμμετείχε επίσης στον προκριματικό του αγωνίσματος δεν τερμάτισε.

Ο Νίκος Αρβανίτης στο Δέκαθλο (ηλικιακή κατηγορία 50-54) παραμένει μετά την Δισκοβολία (7ο αγώνισμα) στην τέταρτη θέση με 4.935 βαθμούς.

Ο Δημήτρης Λουράκης στον προκριματικό των 400μ. εμπ. (ηλικιακή κατηγορία 45-49) σημείωσε επίδοση 69.24 (ατομικό ρεκόρ) και κατέλαβε την 21η θέση σε σύνολο 28 αθλητών.

Ο Παναγιώτης Μόρφης δεν συμμετείχε στον προκριματικό των 300μ. εμπ. (ηλικιακή κατηγορία 65-69), όπως και ο Βασίλης Κανελλόπουλος στον προκριματικό των 100μ. (ηλικιακή κατηγορία 40-44).