• Νέα
  • Βαλκανικό ρεκόρ η Καλλιόπη Γαβαλάκη στην Μάλαγα!

Βαλκανικό ρεκόρ η Καλλιόπη Γαβαλάκη στην Μάλαγα!

Ξεκίνησε η δεύτερη ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Διαχρονικών Αθλητών στην Μάλαγα.

Στο πρώτο αγώνισμα, 100μ. εμπ., της 2ης ημέρας του Δεκάθλου (ηλικιακή κατηγορία 50-54) ο Νίκος Αρβανίτης σημείωσε επίδοση 16.27 (με αντίθετο άνεμο 3.8 μ/δ) και στην συνολική βαθμολογία μετά το έκτο αγώνισμα ανέβηκε στην τέταρτη θέση με 4.275 βαθμούς, από την πέμπτη που ήταν στο τέλος της πρώτης ημέρας. Προηγείται ο Γερμανός Thomas Stewens με 5.022 βαθμούς, ενώ στην δεύτερη και τρίτη θέση βρίσκονται ο Jose Antonio Urena Vano (Ισπανία) και ο Jurgen van Berkum (Ολλανδία) με 4.859 και 4.653 βαθμούς αντίστοιχα.

Η Καλλιόπη Γαβαλάκη που τερμάτισε νωρίτερα σήμερα στην πολύ καλή 5η θέση στα 5.000μ. βάδην (ηλικιακή κατηγγορία 50-54) με επίδοση 28.05.75 βελτίωσε για περισσότερο από ένα λεπτό το δικό της Βαλκανικό ρεκόρ με 29.15.82 που είχε πετύχει στις 23 Σεπτεμβρίου 2017 στην Στάρα Ζαγόρα της Βουλγαρίας, στο τελευταίο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Διαχρονικών Αθλητών! Νικήτρια του αγωνίσματος, όπου συμμετείχαν 22 αθλήτριες και τερμάτισαν 19 (3 ακυρώθηκαν), ήταν η Γαλλίδα Sylvie Sevellec με χρόνο 25.15.19, δεύτερη ήταν η Ουγγαρέζα Katalin Bodorkos-Horvath με 26.58.30 και τρίτη η Ιρλανδέζα Sinead Mc Connell με 27.01.46.

Στους χθεσινούς (4/9) τελικούς που ολοκληρώθηκαν το αργά βράδυ συμμετείχαν ο Χάρης Παπαθωμάς στα 5.000μ. βάδην (ηλικιακή κατηγορία 65-69) ο οποίος ακυρώθηκε και ο Νίκος Μαρούδας στην Σφυροφολία (ηλικιακή κατηγορία 55-59) που δεν κατάφερε να έγκυρη βολή.

Στις 18:30 (ώρα Ελλάδας) αγωνίζεται στον τελικό της Σφαιροβολίας (ηλικιακή κατηγορία 60-64) ο Βασίλης Μαγγανάς, με στόχο ένα ακόμα μετάλλιο, ενώ οι σημερινές Ελληνικές παρουσίες θα ολοκληρωθούν με την συμμετοχή του Μάριου Χριστοφορίδη και του Παναγιώτη Ναζίρη στον προκριματικό των 100μ. (ηλικιακή κατηγορία 50-54) στις 18:25 (ώρα Ελλάδας) και του Δημήτρη Λουράκη στον προκριματικό των 400μ. εμπ. (ηλικιακή κατηγορία 45-49) στις 20:45 (ώρα Ελλάδας).