• ΑΓΩΝΕΣ MASTERS
  • Νέα
  • Ο Βασίλης Μαγγανάς κατέκτησε το πρώτο Ελληνικό Μετάλλιο στην Μάλαγα!

Ο Βασίλης Μαγγανάς κατέκτησε το πρώτο Ελληνικό Μετάλλιο στην Μάλαγα!

Ο Βασίλης Μαγγανάς, πιστός στα ... ραντεβού του με τα μετάλλια στις διεθνείς διοργανώσεις, κατέκτησε το πρώτο Ελληνικό μετάλλιο στο 23o Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου Διαχρονικών Αθλητών (Masters) στην Μάλαγα της Ισπανίας που ξεκίνησε σήμερα και ολοκληρώνεται στις 16 Σεπτεμβρίου.

Στο αγώνισμα της Σφυροβολίας στην ηλικιακή κατηγορία 60-64, που ολοκληρώθηκε νωρίτερα, ο Έλληνας πρωταθλητής στην έκτη του βολή με 51.66 μ. κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο! Παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Αυστρικακός Gottfried Gassenbauer με 55 μ. Δεύτερος ήταν ο Βέλγος Thierry Despontin με βολή στα 52.10 μ. και τέταρτος με 51.63 μ. ο Daniel Gustavo De Zuano (Αργεντινή), επιδόσεις που πέτυχαν και οι δύο επίσης στην έκτη τους προσπάθεια!

Στο ίδιο αγώνισμα ο Θανάσης Καλαντζής με βολή στα 30.34 μ., κατέλαβε την 23η θέση μεταξύ των 28 αθλητών που συμμετείχαν.

Τις επόμενες ημέρες ο Βασίλης Μαγγανάς θα αγωνιστεί επίσης στην Σφαιροβολία, στο Βαρύ Όργανο και στο Πένταθλο Ρίψεων.

Την προσπάθεια του στο Δέκαθλο της ηλικιακής κατηγορίας 50-54 ξεκινάει σήμερα (στις 16:30h ώρα Ελλάδος) ο Νίκος Αρβανίτης, ο οποίος μετέχει στο 3ο group. Στο αγώνισμα μετέχουν συνολικά 40 αθλητές χωρισμένοι σε 3 group.

Σήμερα επίσης αγωνίζεται στα 5.000μ. βάδην ο Χάρης Παπαθωμάς (ηλικιακή κατηγορία 65-69).

Συνολικά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Μάλαγας έχουν δηλωθεί να συμμετάσχουν 35 Έλληνες αθλητές και αθλήτριες (29 άνδρες και 6 γυναίκες).