London Marathon 2018 : Αποτελέσματα Elite Μαραθωνοδρόμων

Ένας πολύ καλός αγώνας εκτυλίχθηκε σήμερα 22/4 στο Virgin Money Μαραθώνιο του Λονδίνου για τους elite αθλητές. Ο μεγάλος νικητής του αγώνα ήταν ο έμπειρος αθλητής Eliud Kipchoge, ο οποίος κατάφερε για μια ακόμη χρόνια να τερματίσει στη πρώτη θέση. Η θερμοκρασία έφτασε μέχρι και τους 23 βαθμούς Κελσίου, γεγονός που δυσκόλεψε αρκετούς δρομείς, ωστόσο αυτό δεν πτόησε τους μαραθωνοδρομους να δείξουν το καλύτερο εαυτό τους.

Ο Kipchoge βρίσκεται πολύ κοντά στο να καταφέρει να «σπάσει» το παγκόσμιο ρεκόρ του Kimmetto 2:02.57 ώρες, γεγονός το οποίο επιβεβαίωσε και σήμερα κάνοντας χρόνο 2:04.27 ώρες. Ο αθλητής φάνηκε στην αρχή πως με το ρυθμό του θα μπορούσε να «σπάσει» το παγκόσμιο ρεκόρ, ωστόσο συνέχισε με λίγο πιο αργό ρυθμό στη συνέχεια, καθώς ήταν αρκετά γρήγορος ο αρχικός ρυθμός.

Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο Αιθίοπας Tola Shura Kitata, ο οποίος πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ με χρόνο 2:05:00 ώρες.

Τη τρίτη θέση κατέκτησε ο 35χρονος πλέον αθλητής Mo Farah, του οποίου τον ενδιαφέρον έχει στραφεί στο μαραθώνιο, αφήνοντας τα 5 και τα 10 χιλιόμετρα των προηγούμενων ετών. Ο Sir Mo Farah, κατόρθωσε να «σπάσει» το Βρετανικό ρεκόρ 2:07.13 του Steve Jones, που κρατούσε για 33 χρόνια, κανοντας σήμερα τον πολύ καλή χρόνο των 2:06.32 ωρών. Ο αθλητής αν και αντιμετώπισε κάποια προβλήματα σε δύο στάσεις ανεφοδιασμού, κατά τη διάρκεια του αγώνα του, κατάφερε να βρεθεί στη τρίτη θέση.

Η πρώτη δεκάδα των elite ανδρών διαμορφώθηκε ως εξής :

Στις elite γυναίκες τη πρώτη θέση κατέλαβε Κενυάτισσα Vivian Cheruiyot, η οποία έγινε η Τετάρτη γρηγορότερη γυναίκα παγκοσμίως σε μαραθώνιο. Η 34χρονη αθλήτρια, που ξεκίνησε με σχετικά συντηρητικό χρόνο και στη συνέχεια είχε αρκετές δυνάμεις, τερμάτισε τον αγώνα σε χρόνο 2:18.31 ώρες.

Δεύτερη ακολούθησε η Κενυάτισσα Brigid Kosgei, η οποία τερμάτισε μόλις 2’ περίπου μετά την Cheruiyot, γεγονός που δείχνει πως ήταν πολύ κοντά στο να διεκδικήσει ακόμη και τη πρώτη θέση, την οποία κυνήγησε μέχρι το τέλος. Η αθλήτρια τερμάτισε κάνοντας νέο ατομικό ρεκόρ με χρόνο 2:20.18 ωρών.

Στη τρίτη θεση βρέθηκε η μεγάλη αθλήτρια Tedelech Bekele, τερματίζοντας με χρόνο 2:21.40 ωρών, πολύ κοντά στη δεύτερη αθλήτρια.