Δρόμος Θυσίας Καλαβρύτων 2017

Την Κυριακή, 10 Δεκεμβρίου 2017, ο Δήμος Καλαβρύτων, σε συνεργασία με τη Γραμματεία του Ανωτάτου Συμβουλίου Αθλητισμού Ενόπλων Δυνάμεων (ΑΣΑΕΔ) και το Κέντρο Παιδιού Νεολαίας και Άθλησης του Δήμου Καλαβρύτων διοργάνωσε τον αγώνα δρόμου απόστασης 10.000 μέτρων με την ονομασία «Δρόμος Θυσίας Καλαβρύτων», στο πλαίσιο των εκδηλώσεων μνήμης του Καλαβρυτινού Ολοκαυτώματος.

Ο αγώνας τέλεσε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας, ως ελάχιστο δείγμα τιμής στους εκτελεσθέντες από τα Ναζιστικά στρατεύματα κατοχής στις 13 Δεκεμβρίου του 1943.

Η Τεχνική υποστήριξη του αγώνα έχει ανατεθεί στη Γραμματεία του Ανωτάτου Συμβουλίου Αθλητισμού Ενόπλων Δυνάμεων (ΑΣΑΕΔ).

Νικητής στην κατηγορία των Ανδρών ήταν ο Νικόδημος Νικολακέας με επίδοση 33:34, στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Σταύρος Γκίνης με χρόνο 33:57 και τρίτος ήταν ο Δημήτρης Τασσόπουλος με 34:44.

Στην κατηγορία των Γυναικών  νικήτρια ήταν η πρωταθλήτρια του μαραθωνίου δρόμου Σοφία Ρήγα με την πολύ καλή επίδοση επίδοση 36:33, που την κατέταξε στην 6η θέση της συνολικής κατάταξης. Σημειώνεται ότι η καλύτερη φετινή επίδοσή της πρωταθλήτριας μας στα 10.000μ. εντός σταδίου είναι 36.39.24 που σημείωσε στα Μέγαρα τον Μάιο, κατά την διάρκεια του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, όπου κατέλαβε την τρίτη θέση.  Στην δεύτερη θέση τερμάτισε η Ντενίζ Δημάκη με χρόνο 38:35 (13η στην συνολική κατάταξη) στην τρίτη η Θέωνη Λούβη με 41:29 (28η στην συνολική κατάταξη).

Τερμάτισαν τον αγώνα συνολικά 476 δρομείς.