11ος Γύρος Δράμας Βαλδίρκεια 2017

Ο Σύλλογος Δρομέων  Υγείας Δράμας “Drama Runners” σε συνεργασία με την ΔΕΚΠΟΤΑ Δράμας και τους αθλητικούς συλλόγους κλασικού αθλητισμού της πόλης, ΣΚΑ Δράμας, Πολυνίκη Δράμας και Α.Ο.Δράμας και την Ε.Α.Σ. ΣΕΓΑΣ Αν. Μακεδονίας και Θράκης διοργάνωσαν τον 11ο Αγώνα Δρόμου 10 & 5 χλμ. & 1 χιλιομέτρου για μαθητές Δημοτικών σχολείων: «Βαλδιρκεια 2017».

Ο αγώνας δρόμου της πόλης της Δράμας εις μνήμη του αθλητή και γυμναστή Ν. Βαλδίρκα αποτελεί πλέον έναν αγώνα σημείο αναφοράς τόσο για την ευρύτερη περιοχή της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, όσο και για ολόκληρη την Ελλάδα, λόγω και της παράλληλης διεξαγωγής του με την Ονειρούπολη Δράμας.

Ο αγώνας των 5 χιλιομέτρων διεξήχθη για πρώτη φορά φέτος.

Στον αγώνα των 10.000μ. στην κατηγορία των Ανδρών νικητής ήταν ο Εμμανουήλ Πουρίκας με επίδοση 35.32.00, στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Δημήτρης Νικολάιδης με χρόνο 35.40.07 και στην τρίτη θέση ο Αιμίλιος Εμινίδης με επίδοση 37.15.74.

Στην κατηγορία των Γυναικών στα 10.000μ. νικήτρια ήταν η Γεωργία Δημητριάδου με επίδοση 39.43.26 (15η στην γενική κατάταξη), ενώ στην δεύτερη και τρίτη θέση τερμάτισαν αντίστοιχα η Βασιλεία Παπαδοπούλου με χρόνο 41.41.87 (24η στην γενική κατάταξη) και η Εβίτα Βαλδίρκα με χρόνο 42.17.77 (31η στην γενική κατάταξη).

Στον αγώνα των 10.000μ. τερμάτισαν συνολικά 433 δρομείς.

Για τα πλήρη αποτελέσματα του αγώνα των 10.000μ. πατήστε Εδώ:βαλδίρκεια 2017 αποτελέσματα 10.000μ.

Στον αγώνα των 5.000μ. στην κατηγορία των Ανδρών νικητής ήταν ο Αντώνης Παπαδημητρίου με επίδοση 16.43.86, στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Παντελής Τσεβδαρής με χρόνο 17.10.97 και στην τρίτη θέση ο Γιώργος Κατσάνης με επίδοση 17.37.23.

Στην κατηγορία των Γυναικών στα 5.000μ. νικήτρια ήταν η Νικολέτα Κυνατίδου με επίδοση 19.23.64 (9η στην γενική κατάταξη), στην δεύτερη θέση τερμάτισε  η Αναστασία Κιορόγλου με 20.15.37 (11η στην γενική κατάταξη), ενώ την τρίτη θέση κατέκτησε η Ευθυμία Κωνσταντινίδου με χρόνο 20.47.72 (16η στην γενική κατάταξη).

Στον αγώνα των 5.000μ. τερμάτισαν συνολικά 236 δρομείς.

Για τα πλήρη αποτελέσματα του αγώνα των 5.000μ. πατήστε ΕδώΒαλδίρκεια 2017 αποτελέσματα 5.000μ.