Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Η Μαρία Μουρατίδου ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο τις Ελληνικές συμμετοχές στο Τορούν!

Ολοκληρώθηκε χθες (Σάββατο, 30/3) το 8ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου Διαχρονικών Αθλητών στο Τορούν της Πολωνίας, με την Μαρία Μουρατίδου (W50) να είναι η μόνη Ελληνική συμμετοχή και να κάνει όμως μια εξαιρετική παρουσία στα 60μ. εμπ.

Η Μαρία Μουρατίδου που πήγε στο Τορούν με ατομική επίδοση 10.95 που ήταν και Βαλκανικό ρεκόρ και την πέτυχε στις 3 Μαρτίου στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα στην Κωνσταντινούπολη όπου και πήρε την πρώτη θέση. Στον Τορούν σημείωσε 10.33 στον πρωινό προκριματικό, επίδοση που είναι νέο Βαλκανικό ρεκόρ και προκρίθηκε στον τελικό με την πέμπτη καλύτερη επίδοση. Στον τελικό που έγινε λίγο αργότερα κατέλαβε την έβδομη θέση σημειώνοντας χρόνο 10.45, ενώ νικήτρια ήταν η Κάτριν Μερτάνεν (Φινλανδία) με 9.67. Σημειώνεται ότι αυτή ήταν η πρώτη συμμετοχή της Μαρίας Μουρατίδου σε Παγκόσμιο ή Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Διαχρονικών Αθλητών.

Συνολικά οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες κατέκτησαν οκτώ μετάλλια, ένα χρυσό, πέντε αργυρά και δύο χάλκινα.