Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Αργυρά μετάλλια από Σαϊσανά και Χατζηεμμανουήλ στο Τορούν!

Ακόμα δύο μετάλλια κέρδισαν σήμερα οι Έλληνες διαχρονικοί αθλητές στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Τορούν με διαφορά μάλιστα 5 λεπτών!

Την αρχή την έκανε ο 36χρονος Νίκος Σαϊσανάς (Μ35) στα 60μ. εμπ. όπου τερμάτισε δεύτερος με 8.28, μετά τον Βέλγο Damien Broothaerts που ήταν νικητής με 7.97, ενλω το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Florian Vogel σ(Γερμανία) με 8.43. O Νίκος Σαϊσανάς που έχει ατομικό ρεκόρ 7.81 από το 2014 και είναι ο έβδομος καλύτερος Έλληνας όλων των εποχών σημείωσε στον πρωινό προκριματικό 8.33 (δεύτερη καλύτερη επίδοση), ενώ ο 36χρονος Damien Broothaerts, που έχει ατομικό ρεκόρ 7.68 από το 2015, κέρδισε λίγο αργότερα και τα 200μ. με 22.13!

Πέντε λεπτά αργότερα ο ... συνήθης ύποπτος Κώστας Χατζηεμμανουήλ (Μ90) κέρδισε το τέταρτο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, το αργυρό στα 200μ. με χρόνο 48.33! Νικητής, όπως και στα 400μ. και 800μ. ήταν ο Ισπανός Marcos Bermejo Garcia με 44.85 και ο τρίτος ο Dalbir Singh Deol (Μ. Βρετανία) με 56.82. Αυτό ήταν και το τέταρτο μετάλλιο του Κώστα Χατζηεμμανουήλ μετά το χρυσό στα 60μ. και τα αργυρά σε 400μ. και 800μ., ενώ πήρε και την πέμπτη θέση στην σφαίρα, ολοκληρώντας έτσι με εξαιρετική εμφάνιση κερδίζοντας τα τέσσερα από τα οκτώ συνολικά μετάλλια που κέρδισαν οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες στο Τορούν!

Οι υπόλοιπες Ελληνικές συμμετοχές σήμερα ήταν του Χρήστου Κτιστόπουλου (Μ50) στον προκριματικό των 60μ. εμπ. όπου με 9.40 πήρε την 11η θέση συνολικά, του Διονύση Κοντονή (Μ50) στον ημιτελικό των 200μ. που χρόνο 26.04 πήρε την 14η θέση στην συνολική κατάταξη και της Φανής Λύκου (Μ40) στο Πένταθλο, η οποία με 2.587 βαθμούς (οι επιδόσεις της στα αγωνίσματα ήταν: 60μ. εμπ. 10.95 , ύψος 1.33 μ., σφαίρα 8.25 μ., μήκος 4.73 μ. και 800μ. 3.32.55) ολοκλήρωσε τον αγώνα της στην 11η θέση.

Επιμέλεια: Greek Athletics