Εκτύπωση αυτής της σελίδας

13ος Μαραθώνιος Μέγας Αλέξανδρος

Ολοκληρώθηκε χθες Κυριακή (1/4) ο 13ος Μαραθώνιος «ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» στην Θεσσαλονίκη εκκίνηση την Πέλλα και τερματισμό το άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου στην παραλία Θεσσαλονίκης, με συμμετοχή 20.000 δρομέων περίπου.

Νικητής στον μαραθώνιο ήταν ο Κενυάτης Ντάνιελ Ρότιτς με 2:16.04, ενώ ακολούθησαν ο Γιάννης Κρέκας (2.31:11) και ο Κυριάκος Συμιριώτης (2.42:29). Στις γυναίκες το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Γιούνες Μορέα Ονιάτσα από την Κένυα με χρόνο 2 ώρες 45:19, αφήνοντας πίσω της τη Μαρία Βράιτς από την Κροατία (2 ώρες 56:28), ενώ την τριάδα έκλεισε η Όλγα Μακόφσκα από την Πολωνία (3 ώρες 23:47).

Στα 10χλμ. νικητής αναδείχθηκε έπειτα από συγκλονιστική μάχη ο Ούγγρος Λάζλο Γκρέγκορ (30:51), κερδίζοντας στο νήμα τον περσινό νικητή Κώστα Γκελαούζο (30:53) που και στην τρίτη τον Θεόδωρος Αναγνώστου (31:31).  Στην κατηγορία των γυναικών επικράτησε η περσινή θριαμβεύτρια του Μαραθωνίου δρόμου, Σόνια Τσεκίνι-Μπουδούρη (36:03), με 2η την Στεφανί Λεοντιάδου (36:33) και 3η τη Βασιλική Καραγεωργάκη (37:24).

Στα 5χλμ. πρώτος ήταν ο Χρήστος Καλλίας (14:58) και ακολούθησαν οι Λάμπρος Μαλτέζος (15:32) και Παναγιώτης Γραμμένος (15:57).  Στις γυναίκες τη νίκη κατέκτησε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά η πανελληνιονίκης του Μαραθωνίου Ράνια Ρεμπούλη (16:50), δεύτερη ήταν η Αθηνά Κοΐνη (18:19) και τρίτη η Ζωή Ανδρικοπούλου (18:47).

Πηγή ΣΕΓΑΣ / Επεξεργασία: Greek Athletics